2019 City/School Election: Increase in Candidates

The Bourbon County Courthouse, 210 S. National Avenue.

The following have filed for the 2019 City/School Election, according to information provided by Kendell Mason, Bourbon County Clerk. The clerk’s office is located at the Bourbon County Courthouse, 210 S. National.

Candidates were to file by noon June 3 for the desired positions, with August 6 the primary election and November 5 the general election.

In the Fort Scott City Commission contest, 14 people have filed to run for three possible seats. Three incumbants will run for re-election.

” In 2017 we had four file, in 2015 we had three file and in 2013 we had four file,” for the Fort Scott City Commission election, Mason said, when asked to compare the 2019 numbers.

Another highly contested race is for USD 234 Board of Education with 11 people who filed.

The clerk can be reached at (620)223-3800 ext. 191.

 

CANDIDATES THAT HAVE FILED FOR THE 2019 BOURBON COUNTY ELECTION

 

CITY OF BRONSON-CITY COUNCIL (3 COUNCIL POSITIONS)

JAMES E. OLSON

DANIELLE MINOR

MICHAEL STEWART

 

CITY OF FORT SCOTT-CITY COMMISSION (3 COMMISSION POSITIONS)

CHERYL L. ADAMSON

HAROLD (PETE) ALLEN

KEVIN “SKITCH” ALLEN

CYNTHIA BARTELSMEYER

CASEY BOLDEN

TRACY DANCER

BOBBY DUNCAN

BOB FARMER

JOSH JONES

DEB MCCOY

DIANA MORRISS

JEANIE PARKER

LINDSEY WATTS

MATTHEW WELLS

 

CITY OF FULTON (1 MAYOR & 5 COUNCIL POSITIONS)

NO CANDIDATES FILED

 

CITY OF MAPLETON (3 COUNCIL POSITIONS)

NO CANDIDATES FILED

 

CITY OF REDFIELD-CITY COUNCIL (3 COUNCIL POSITIONS)

WILMA K. GRAHAM

JIMMIE JACKSON

L.D. MORRISON

ANGELA HIXON

 

CITY OF UNIONTOWN-CITY COUNCIL (3 COUNCIL POSITIONS)

DANEA D. ESSLINGER

DAVE WEHRY

USD 234

JAMES WOOD

DANNY BROWN

MICHELLE HUDIBURG

KELLYE BARROWS

JOE FOULK SR

MICHAEL J. HOYT

JOSH JONES

AARON JUDY

SHAWN GOANS

LYNETTE JACKSON

Bill Michaud

 

 

USD 235

TROY GOODRIDGE

JASON SUTTERBY

JOSHUA HARTMAN

KOLBY STOCK

SALLY JOHNSON

 

FSCC BOARD OF TRUSTEES (3 POSITIONS)

DAVID ELLIOTT

KIRK HART

MICHAEL J. HOYT

CURTIS LEAR

ROBERT NELSON

SOUTHWIND EXTENSION DISTRICT (2 POSITIONS)

DIANE BRILLHART

PETE WILEY

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.